Fysik i Kungsan 2011 - Fysikens mångfald
Lördagen den 10 september 2011 kl
11-17 anordnas "Fysik i Kungsan"
för
femte gången.
Med erfarenhet från tidigare år,
förväntar vi oss aktiva besökare i alla åldrar
som deltar i experiment och ställer massvis med frågor.
Nedan har vi här samlat lite bilder och material från när vi senast genomförde evenemanget.

Glasstillverkningen med flytande kväve, och som här, superkalla geléhallon, gjorde som väntat succé bland både barn och vuxna förra gången.
"Fysik i Kungsan" går av stapeln för femte gången den 10 september 2011. Temat i år är "Fysikens mångfald", och besökare får i sju tält smakprov på allt från universum till materiens minsta beståndsdelar.
Tillsammans med andra grenar av naturvetenskapen kan vi i astrobiologi studera molekylerna som var fröet till livets uppkomst. Vi visar även fysik i vardagen, och hur den används i sjukvård .
Med från astronomiska observationer kan vi studera universum i ett tidigt skede. Baserat på vår nuvarande förståelse av de krafter som verkar i universum tycks det finns något ytterligare som vi benämner mörkt materia och mörk energi. Det finns mycket kvar att upptäcka för framtida generationer.
Fysik är inte bara väldigt fascinerade, det är också viktigt för att förstå och kunna ta ställning i samhällsdebatten kring exempelvis framtida energilösningar och vår påverkan på klimatet.
Barn i alla åldrar inbjuds att experimentera och ställa frågor. På scenen har vi fysikshow och intressanta föredrag under hela dagen. Vi har en tipspromenad med åtråvärda priserna och kluriga frågor om fysik i anknytning till tälten.
Det vackra vädret 2009 gjorde observationerna av solen rättvisa och det var kö till solteleskopen hela dagen.
På temat "Fysikens mångfald" demonstreras i år i sju tält
• Astronomi med bl.a. observationer av solen och Vintergatan
• IceCube — ett neutrino-teleskop nere i isen på Antarktis
• LHC-acceleratorn vid CERN
• Fermi och Pamela satelliterna som bland annat letar efter den mörka materian
• Astrobiologi — livets uppkomst
• Medicinsk fysik -- strålbehandling och antimateria på sjukhuset.
• Den moderna teoretiska fysiken.
• Meteorologi -- från väderkartor till klimatmodeller.
I ett tält demonstrerar Vetenskapens Hus för stora och små hur man utforskar rymden.
På lilla scenen har vi ett rullande schema av fysikshow och intressanta föredrag:
kl. 11.00 Max Kesselberg och Carl-Olof Fägerlind-Fysikaliska fenomen
kl. 12.00 Rahman Amanullah - Kosmologi och det osynliga universum
kl. 13.00 Max Kesselberg och Carl-Olof Fägerlind - Fysikaliska fenomen
kl. 14.00 Pia Hultgren - Väder och klimat
kl. 15.00 Rahman Amanullah - Kosmologi och det osynliga universum
Även i år så håller Carl Olof Fägerlind och Max Kesselberg en populär fysikshow med allehanda experiment.
Posters från Fysik i Kungsan 2009
Ett urval av de posters som visades i tälten 2009 hittar du här nedan.
Har du frågor eller funderingar, kontakta Joakim Edsjö.
- Astrobiologi – om livets uppkomst
- Astronomi
- Big Bang
- Fermi – gammastrålning från rymden
- IceCube – neutrinoteleskop på sydpolen
- LHC/ATLAS – Partikelaccelerator vid CERN i Genève
- Mörk energi och supernovaobservationer
- NORDITA – Nordiskt institut för teoretisk fysik
- OKC – Oskar Klein Centrum för forskning om kosmopartikelfysik
- PAMELA – Mätning av kosmisk strålning, framförallt av antimateria
- Vetenskapens Hus
Vetenskapens Hus presenterar många sätt att använda fysik, allt från att utföra arbete till rent estetiska upplevelser. Vi visar bland annat en 3D-skrivare, ångmaskiner och en plasmaglob. Besökare kommer även att få möjlighet att ladda upp sig så att håret står rakt ut, titta på solfläckar och räkna partiklar från rymden.

År 2009 var temat "Fysik och Astronomi". Vi visade upp några av de mest spännande frågorna inom dagens fysikforskning med hjälp av bland annat utställningar, modeller och föredrag. Vi hade även en tipspromenad med kluriga frågor om fysik och astronomi, där folk kämpade om de åtråvärda priserna (en visning av Jupiters månar med AlbaNova-teleskopet och en temperaturkänslig mugg om universums utveckling). Vetenskapens hus ordnade ett experimenttält där man bland annat kunde se kosmisk strålning och göra olika experiment. Man gjorde även glass och superkalla geléhallon med flytande kväve, något som gick åt snabbt i det varma höstvädret.
Mer bilder från tidigare evenemang hittar du här.
Uppdaterad:
2011-09-09
Skall uppdateras senast: 2010-08-20
Skribent: fysinfo


